پژوهش

نقاشی: چگونه به کودکان نقاشی آموزش دهیم| زهرا کبیری

 • چگونه به کودکان نقاشی آموزش دهیم؟

همه ما از اهمیت هنر در آموزش کودکان با خبریم. هنر به کودکان کمک می کند که نوآور و خلاق باشند که این جنیه ای بسیار مهم از یادگیری کودک است.

هنر همچنین برتری تحصیلی و استقلال بصری را در کودک بهبود می بخشد و موجب می شود که قادر به تمرکز و بیان کردن خود به صورت مستقل باشد.

 • قوانین زیاد و اینکه «حتما باید این طور کار کنی» برای کودک وضع نکنید.

اغلب با قوانینی مثل «از یک جهت رنگ کن» یا «از خط بیرون نزن» شروع به تدریس هنر به کودک می کنیم و باعث می شویم که کودک در ادامه نتواند خودش به تنهایی فکر کند و مسیر را گم کند. او منتظر می ماند که ما به او دستورالعمل بدهیم و او را تایید کنیم.

بنابراین دیگر به نظر نمی رسد آنها خودشان دارند یک اثر خلق می کنند.

   سعی کنید به آنها یکسری دستورالعمل های کلی بدهید و ببینید خودشان چطور خلق می کنند.

 • به آنها اجازه بدهید فکر کنند.

موضوعی به کودک بدهید و زمانی بگذارید که به آن فکر کنند. بعد از اینکه آنها فهمیدند که چه می خواهند بکشند، کمک کنید دیدگاهشان درباره آن موضوع را بنویسند. این به دو دلیل مهم است: اول اینکه متوجه شوند که می­توانند بعدا چیزهایی درباره نقاشی­شان بگویند و نقاشی شان یک اثر پویا خواهد بود.

دوم اینکه این کمک می کند که به ایده شان بچسیند؛ زیرا بچه ها می توانند ایده شان را در لحظه ای که فکر می­کنند کشیدنش سخت است، تغییر بدهند.

 • اجازه بدهید او نقاشی کند.

فرض کنید کودکی 6 ساله از کودکی 10 ساله می خواهد برایش یک خرگوش بکشد. شاید پاسخ او این باشد که تابحال خرگوش نکشیده است.

در این موقعیت ها از کودک بخواهید که آن را (در اینجا خرگوش) توصیف کند. از او بپرسید چه چیزهایی باعث می شود حیوانی قیافه اش عین خرگوش باشد؟

سپس یک لیست طولانی از ویژگی های خرگوش مثل؛ گوش های بلند، دم گرد، سیبیل، بدن خز دار و ... به ذهن می آید.

باتفاق کودک در هوا شروع به کشیدن تصویری از خرگوش می کنید ولی این کودک است که تصویری را که از خرگوش به ذهنش رسیده روی کاغذ می کشد. این روش باعث می شود که حتی کودکی که به دنیال گرفتن دستورالعمل هست هم، چیزهایی را در کاغذش بکشد. در این لحظه کودک از راه تقلید شروع به نقاشی کردن می کند. اما شما با دخالت نکردن در روند نقاشی کشیدن او باعث می شوید که اعتماد بنفسش افزایش یابد.

 • گاهی به آنها کمک کنید که بزرگتر نقاشی بکشند.

یکی از چالش­هایی که هنگام نقاشی کشیدن کودکان با آن مواجهه می شوید، این است که بعضی کودکان به دلایل مختلف، انقدر ریز نقاشی می کشند که نقاشی کردن با پاستل و قلم مو را برای آنها سخت می کند.

بیشتر اوقات یک یا دو شخصیت کوچک در گوشه کاغذ می کشند و بقیه کاغذ خالی می ماند.

می توانید با برخی ترفندها او را به این کار تشویق کنید تا کم کم جرائت بزرگ نقاشی کردن بیابند. مثلا به آنها بگویید که شخصیتی بکشند که تمام فضای کاغذشان را کاملا پر کرده است.

 • از پاک کن کمتر استفاده کنند.

اینکه کودک مدام و مدام از پاک کن استفاده کند به او برای کشیدن یک نقاشی ایده آل کمکی نخواهد کرد. به جز این تصویری که کودک از موضوع در ذهن دارد ممکن است با چیزی که می کشد فرق کند. بنابراین استفاده از پاک کن را محدود کنید. می توانید رنگ هایی بجز مداد در اختبار کودک قرار دهید تا به استفاده نکردن از پاک کن عادت کند.

 • موضوعات سرگرم کننده انتخاب کنید.

موضوعاتی به کودکان بدهید که برایشان جالب باشد آن را بکشند. اینکه شخصیتی خیالی را خلق کنند می تواند یکی از این راه ها باشد. بعلاوه فعالیت های سرگرم کننده در حین نقاشی به افزایش خلاقیت کودک می انجامد.

 • کمک کنید بچه ها از رنگ های درخشان برای نقاشی استفاده کنند.

به کودکان اجازه بدهید که از رنگ های مختلف استفاده کنند. ولی زمانهایی که ممکن است رنگ هایی مثل گواش با هم قاتی شوند یا محدودیت رنگی وجود دارد، می توانید به آنها پیشنهاد دهید که چند رنگ را انتخاب کنند و با آن چند رنگ نقاشی کنند.

 • کاغذهایی با اندازه های مختلف در اختیارشان بگذارید.

گاهی می توانید سایز کاغذ را از سایز معمول کوچکتر در نظر بگیرید. گاهی هم پروژه هایی را تعریف کنید بچه ها در کاغذ بزرگی با هم نقاشی کنند.

 • به آنها ابزارهای متنوع نقاشی را ارائه بدهبد.

به بچه ها در یک زمان چند ابزار و رنگ مختلف بدهید که از آنها با هم استفاده کنند: گواش، ماژبک طراحی، پاستل، اکولین، اکریلیک و ... می توانند در کنار هم آثار جالبی خلق کنند.

 • آنها را به انواع مختلف نقاشی کشیدن ترغیب کنید.

اینکه کودک موضوعاتی بدون چالش بکشد ( مثلا مدام منظره نقاشی کند یا موضوعات معمول روزمره)، ممکن است تخیل او را محدود کند.

آنها را تشویق کنید که موضوعاتی با سبک های مختلف خلق کنند تا دستاوردهای مختلفی در طول خلق یک اثر کسب کنند.

مثلا یک زمان با فرم های هندسی تصویری انتزاعی حلق کنند و زمان دیگر با آبرنگ یک موضوع خیالی بکشند.

 • نقاشی را با فاصله ببینید.

بعد از اتمام نقاشی می­توانند اثرشان را از دور هم برانداز کنند. گاهی تصاویر از فاصله ی دور و نزدیک به یک شکل دیده نمی شوند. این می­تواند دید هنری آنها را تقویت کند.

 

تهیه و ترجمه: نشر ورتا