پژوهش

کتابخوانی:پانزده راه خلاقانه برای کتاب خواندنِ بچه ها|آلیس کوپیرز

پانزده راه خلاقانه برای اینکه بچه ها به سراغ کتاب خواندن بروند:

چند رویکرد خلاقانه برای اینکه بچه ها را به کتاب خواندن تشویق کنید؛ از زبان آلیس کوپیرز، نویسنده انگلیسی پرفروش ترین کتاب کودک و نوجوان بهترین راهنماییهایش را دراین باره به اشتراک گذاشته ایم:

1-بازی با کتاب:

یک بازی برای بچه ها ترتیب بدهید. چگونه؟ بچه ها را به جستجوی یک گنج بفرستید، گنجی که در انتها متوجه می شوند کتاب بخصوصی بوده است. به این ترتیب تعدادی سرنخ برای آن قرار دهید، که توسط آنها کودک به کشف گنج بپردازد و بالاخره در یک مکان غیرمنتظره آن را (کتاب را) کشف کند.

نشانه ها باید با داستانِ کتاب مرتبط باشند.

جادوی کشف یک کتاب در پایان این جستجو، به کودک نشان می دهد که چقدر می تواند با ارزش باشد.

2-نویسندگان کتابها را زیر نظر داشته باشید:

اگر فرزند شما نویسنده ای بخصوص را دوست دارد، او را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، یا وبسایت و صفحات او را گیر بیاورید و دنبال کنید. جشن امضاهایی که در کتابفروشی ها از نویسنده و مترجم کتاب برگزار می شود، می توانند توجه کودک را بیشتر به آن کتاب جلب کنند. یا فرزندتان را تشویق کنید که نامه ای برای نویسنده ی مورد علاقه اش بنویسد. از کجا معلوم، شاید این باعث شود که او درآینده نامه های بیشتری به نویسندگان مورد علاقه اش بنویسد!

3-یک کتاب بیاورید:

دفعه ی دیگری که خواستید سوار مترو یا اتوبوس شوید، و یا به مطب دکتری برویدف کتاب را از کیفتان بیرون اورده و با کودکتان بخوانید. این خیلی تعاملی تر و اجتماعی تر از این است که بگذارید کودکتان با تبلتش وقت گذرانی کند، و شما هم با موبایلتان!.

4-نگاهی به کتابها بیندازید:

کتابهای کمیک استریپ و تصویری برای بچه ها بسیار جذابند. گاهی کودک را به فروشگاه کتاب ببرید و این کتابها را برایش بخوانید.

5-اجازه بدهید کودک سلیقه ی خودش را بیابد:

این را بپذیرید که کودکان سلیقه های متفاوتی دارند. ممکن است شما از چیزی خوشتان نیاید، اما کودک 6 ساله ی شما برخلاف آن فکر کند.

6-خوانندگان کوچک را مجبور نکنید:

فرزند 16 ماهه تان بیشتر ترجیح می دهد کتاب را بخورد تا اینکه آن را بخواند! وقتی بزرگتر شود مطمئنا طور دیگری با کتابهایش برخورد می کند. مطمئن باشید که کتاب برای کودکان خوب است، ولی آنها باید به شیوه ی خودشان به آن بپردازند.

7- کتاب را ورق بزنید:

تحقیقات نشان داده اند که بهترین راه برای اینکه کودکان کتاب بخوانند، دیدن مطالعه کردن شماست. بله، این بدان معنی است که شما هم روی مبل لم بدهید و کتاب بخوانید، نه اینکه به اتاق کارتان برگردید و برج دیگری بسازید!

8- با کودکتان کتاب بسازید.

کتابسازی توسط کودکان و خواندن مکرر این کتاب کودک را بیشتر از هر چیز دیگری عاشق کتاب خواندن می کند.

9- درگیرش شوید:

فعالیت ها و برنامه هایی که مربوط به کتاب و کتابخوانی است را جستجو کنید و با فرزندتان دران شرکت کنید. کودکتان را با رقم زدن این اتفاق که امضای نویسنده ای را بر کتابش داشته باشد، هیجان زده کنید.

10-کتاب را مثل آب نبات پیشنهاد دهید:

کتابها را در جای جای خانه داشته باشید. یکی را داخل کیفتان قرار دهید. اگر کودکتان دارد روی پایتان بی تا بی می کند، یکی از کتابها را بردارید و برایش بخوانید. این همیشه چیزی نخواهد بود که او دلش می خواهد، با اینحال به پرت کردن حواسش کمک می کند.

11-با هم بروید فروشگاه:

با نوجوانتان به کتابفروشی یا کافه کتاب بروید. این زمانی خاص برای شما می تواند باشد. ممکن است نوجوانتان در آن لحظه کتابی را نخرد. شما برایش بخرید. این او را تشویق می کند که بعدا بنشیند و این کتاب را بخواند.

12- اینترنت و کتاب با هم دشمنان خونی نیستند. سایتهای گوناگونی می توانید بیابید که درباره ی کتابهای مختلف توضیحاتی داده اند. با نوجوانتان این کتابها را ببینید، حتی او را تشویق کنید در این باره نظراتش را در سایتها و شبکه های اجتماعی بنویسد. و حتی یک وبلاگ برای خودش راه اندازی کند تا نظراتش را درباره ی کتابها آنجا بنویسد.

13- کتاب هدیه بدهید:

کتابها چیزهایی هستند که هرگز برخلاف اسباب بازی ها قدیمی نمی شوند. می توانید با کتابفروشی محلتان صحبت کنید که کودکی که تولدش است خودش برود و ازآنجا کتابی انتخاب کند.

14- در کتابخانه کتاب بخوانید:

می توانید به کتابخانه هایی بروید که علاوه بر ارائه ی تعداد زیادی کتاب، برنامه های جانبی هم داشته باشند. این ها به کودک کمک می کند که به آرامی به سمت خواندن هدایت شود.

15-کم کم قدم بردارید:

اگر اصرار داشته باشید که فرزندتان بخواند (یا کاری را بخاطر این انجام دهد)، مقاومت خواهد کرد.

اگر آرام باشید، صبور بمانید و این را به انها واگذار کنید، او احتمالا بالاخره از کتابهایی که برایش فراهم کرده اید یکی را برداشته و شروع به خواندن می کند.

شما به عنوان مادر وو پدر چه می کنید تا فرزندتان به کتاب خواندن علاقمند شود؟ چگونه این را بخشی از زندگیش می کنید؟

لطفا این را با نشر ورتا در میان بگذارید. بخصوص راه حل هایی که بنظرتان بامزه و جالب اند.

تهیه و ترجمه: نشر وَرتا

کپی با ذکر منبع مجاز است.