پژوهش

از هنرمند بزرگ به هنرمند کوچک!میتسوماسا آنو. تصویرگر ژاپنی| زهرا کبیری


23 تصویرگر مطرح درباره هنر به بچه ها می گویند:
از هنرمند بزرگ به هنرمند کوچک!
 این بخش: میتسوماسا آنو. تصویرگر ژاپنی
ترجمه: زهرا کبیری

وقتی شخصی از من می پرسد که چگونه یک اثر هنری زیبا خلق می کنم، گاه با مقایسه ی بین خلق اثر هنری و پختن غذا به آن پاسخ می دهم!
بگذارید توضیح دهم. این روزها تعداد زیادی برنامه آشپزی از راه تلویزیون دیده می شود. یک سرآشپز معروف به برنامه می آید، و درباره غذاهای خاص، رازو رمز و تکنیکهای پختن آن می گوید.  اگر شما دستورالعملهای او را قدم به قدم دنبال کنید، می توانید دقیقا غذای مشابه او را تهیه کنید و اینگونه غذای شما هم خوش طعم می شود.
در مورد اثر هنری هم هیمنطور است. با دنیال کردن دستورالعملهای یک هنرمند متخصص و کپی کردن روشهای او می توانید یک تصویر دقیقا مشابه اثر او خلق کنید، با اینحال این اثر ارزش هنری نخواهد داشت.
بنابراین برخلاف آشپزی، هیچ دستور یا متود ساده ای برای خلق یک نقاشی یا تصویرسازیِ خوب وجود ندارد.
امروزه افرادی که سرشان شلوغ است، غذاهای سریع با مواد غذای یخ زده درست می کنند. هنرِ این مدلی هم داریم که در واقع از کپی کردن، استفاده از استیکرها یا طرحهای آماده ی کامپیوتری برای ایجاد یک اثر استفاده می کنند. تعجب میکنم! آیا واقعا فرآیند خلق یک اثر اینگونه می تواند باشد؟ بله این راه آسانتر است، اما به عقیده من مانند غذایی که با مواد غذایی تازه درست شده است، یا تصویری که با دستان خودتان خلق شده است، نیست.
عادتها و سلیقه غذایی ما با فرهنگی که درآن متولد شده ایم نیز شکل می گیرد. در کشور من، ژاپن، ما همیشه از علاقه مان به طعم غذای مادر یاد می کنیم. به این معنی که هرکسی از ما در طول زندگی خود اعتراف می کند که بهترین و خوشمزه ترین غذایی را که چشیده است را در دوران کودکی خود خورده است.
مردم فرهنگهای مختلف، سلیقه های هنری متفاوتی دارند، درست مثل سلیقه های غذایی مختلف شان. یک سبک هنری، لزوما بهتر ،پیشرفته تر یا ابتدایی تر از بقیه نیست؛ اما من معتقدم  برای بهبود سبک فردی هر شخص، فرهنگی که بخشی ازآن مربوط به دوران کودکی شماست، نقش مهمی ایفا می کند.
  اگر خیلی عمیق به فرهنگی که ازآن برخواسته اید نگاه کنید، می توانید نیروی الهام بخش برای خلق یک اثر هنری خوب را دریافت کنید.
توانایی شما برای دیدن زیباییهای جهان اطراف شما، به توانایی برای خلق هنر تبدیل می شود؛ هنری که مردم آن را زیبا خواهند یافت.
در مدت زمانی که این حساسیت تصویری را داشته باشید، تکنیکهای مورد نیاز برای خلق تصاویر زیبا را به راحتی پیدا خواهید کرد.
و کشف خواهید کرد که این تصاویر در واقع در دل خود شما هستند.

Mitsumasa Anno
میتسوماسا آنو

استفاده از متن بدون ذکر نام مترجم و منبع، غیرمجاز است.