پژوهش

از هنرمند بزرگ به هنرمند کوچک! اریک کارل| زهرا کبیری

0416 ericcarle oneuseonly

بیست و سه تصویرگر مطرح درباره هنر به بچه ها می گویند:

برگرفته از کتاب «از هنرمند بزرگ به هنرمند کوچک»

 

این بخش:اریک کارل. تصویرگر امریکایی | ترجمه: زهرا کبیری

 

از زمانی که خیلی بچه بودم، تا جایی که می توانم به خاطر بیاورم، عاشق این بودم که تصویری بکشم. به عنوان یک کودک این را می دانستم که وقتی بزرگ بشوم، یک هنرمند یا چیزی شبیه این خواهم شد. حس دوست داشتنی قلمم وقتی مقوا را لمس می کرد، کشیدن یک ستاره با پاستل در دفتر نقاشی م، یا آغشته شدن نوک قلم مو در رنگهای شاد و رنگارنگ،- این چیزها همان قدر که هم اکنون برایم لذت بخش هستند، آن سالها هم اینطور بودند.

وقتی مردم از من می خواهند راهنمایی شان کنم، که چطور برای بچه ها کتاب بنویسند و چطور تصویرگری کنند، دوست دارم مشوق شان باشم؛ اما هنرمندان بیشماری در دنیا با روشهای مختلفی وجود دارند: هنرمندان، تصویرگران، طراحان و تصویرسازانی که درست مثل انسانهای جورواجور، متفاوت از هم هستند.

سبک فردی من در تصویرگری از فعالیتم در طراحی گرافیک برخواسته است. من سعی می کنم عصاره ی داستانها و ایده هایم را خیلی شفاف و واضح به تصویر بکشم، با استفاده از فرمهای ساده، رنگهای روشن و شاد در پس زمینه ی سفید.

ممکن است اغلب اگر به تصویرگریهای من نگاه کنید، به خصوص جلدهایی که کار کردم، یاد پوسترهای کوچک بیفتید.

بیشتر کتابهایی که کار کرده ام، سی و دو صفحه دارند. و من حواسم هست که در این فضا چطور تصویرها را جایگذاری کنم، چطور ایده ها و تصاویر را گسترش بدهم و چطور باید داستان را به پایان برسانم.

من تمام سعیم را می کنم که ذهن بازی داشته باشم و به نیروی شهودم گوش بدهم و به چیزهای پیش بینی نشده، تصادفی و یا حتی عجیب غریب اجازه بدهم که وارد اثرم بشوند.

در نهایت، هدف من این است که کودکی را که هنوز در درونم زندگی می کند، سرگرم و گاهی آن را بیدار کنم.

این نقطه، همیشه جایی است که کارم را ازآن شروع می کنم.

و درست مثل زمان بچگیم جوری تصاویر را خلق می کنم که حقیقت احساساتم را بیان کند. و حقیقت خودم را.

Eric Carle

 

*نقل از مطلب با ذکر منبع مجاز است.