پژوهش

برانگیختن خلاقیت در زندگی روزمره کودکان|جنت نیبرگ. زهرا کبیری

هفت پیشنهاد برای برانگیختن خلاقیت در زندگی روزمره ی کودکان | نوشته: جنت نیبرگ. 
ترجمه و بازنویسی: زهرا کبیری. نشر وَرتا
 
شما هم مثل من فکر می کنید که بچه ها خلاق و بامزه هستند؟ از آنجایی که احتمالا با هم موافقیم و من هم کلی ایده در اینباره دارم، می خواهم بیشتر درباره شعله ور کردن خلاقیت باشما صحبت کنم.
من قبلا یک عالم ایده درباره پروژه های ابتدایی هنری برای بچه ها نوشته م، ولی خلاقیت همیشه انقدر فوری اتفاق نمی افتد. خیلی وقتها خلاقیت راهی برای فکر کردن است، راهی برای زندگی کردن و احساس کردن و تجربه کردنِ دنیای اطرافمان.
کودکان شما ممکن است نهایتا بالاخره از طراحی و نقاشی کشیدن بدشان نیاید، بخواهند تمام وقت خود را صرف خواندن کتابهای زیست شناسی کنند یا فوتبال بازی کنند، اما علاوه براینها اگر یاد بگیرند که تفکر خلاقانه شان را پرورش بدهند، در هرکاری که درآینده انجام دهند، سرآمد خواهند بود.
در ادامه یکسری ایده های ساده نوشته ام که آنها را در موقعیتهای خلاقانه قرار بدهد. هم شما و هم فرزندتان می توانید آنهایی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید و به آن فکر کرده و انجامش دهید.
این ایده ها، راهکارهای خلاقانه ای هستند که پایانی ندارند و باعث می شوند شما و فرزندتان هر روزه به شکل متفاوتی تفکر کنید.
 
■ تفکرِ طراحی
با فرزندتان به آشپزخانه سری بزنید. برچسبهای روی بسته های ادویه و خوراکی و هر نوشته ای که روی آنها چسبانده اید را نگاه کنید. هرکدام که مورد علاقه تان است را بردارید. درباره برچسب ها تغییری دوست دارید ایجاد کنید؟ آیا می خواهید نوشته اش را بزرگتر کنید؟ رنگش را عوض کنید؟ می توانید خودتان برچسب طراحی کنید. نوشته ها را با سلیقه فرزندتان روی مقواهای رنگی یا سفید بنویسید، و تصویری مرتبط به آن در کنارش بکشید. می توانید طراحی جدیدی به آنها بدهید.
 
■توصیف کردن
وقتی با فرزندتان در جای شلوغی هستید، یک نفر را انتخاب کنید و ظاهر آن را با جزییات توصیف کنید. 
توضیح درباره رنگ لباس، طرح و فرم پارچه و لوازم زینتی او را فراموش نکنید. هر چه بیشتر توصیف کنید. می توانید این را تبدیل به یک جور بازی کنید. مثلا بدون اینکه به فرزندتان بگویید ظاهر چه کسی را توصیف می کنید، این کار را انجام دهید و فرزندتان حدس بزند که او چه کسی از میان جمع است. اگر در جای شلوغ نیستید، اینکار را با اشیا انجام بدهید. مثل ساختمانها، ماشینها و غیره.
 
■ زل زدن به درختها
بعضی وقتها به درختها که نگاه کنید اگر برگهای سبز جلوی تنه ی تیره ی درخت قرار بگیرند، روشنتر به نظر می آیند و اگر برگها جلوی زمینه ی روشنتر مثل کف حیاط قرار بگیرند، رنگشان تیره تر به نظر می آید. تابحال دیده اید؟ اینطور جستجو کردن به چشمتان تمرین می دهد که به تاثیر نور و رنگ در بنظرآمدن چیزها دقت بیشتری کند. 
 
■ ماژیک و کاغذ
این ایده ی محبوب من هست. تمام مدت یک بسته کاغذ سفید بگذارید روی میز. چند ماژیک یا مداد رنگی به صورت مورب به آن تکیه بدهید تا همیشه به صورت آماده باش باشند. با چیدن این صحنه برای فرزندتان، او متوجه می شود که از خلق کردن گریزی ندارد! 
 
■چه حیوانی هستی؟
این یک بازی بامزه و خلاقانه است. درباره این صحبت کنید که اگر شما یا هر یک از اعضای خانواده تان ناگهان تبدیل به حیوان می شدید، چه حیوانی بود. شباهت رفتاری/ظاهری هرکدام را در نظر بگیرید.
این باعث می شود که کودک به تفاوتهای تصویری فکر کند. بعلاوه کلی هم می خندد!
 
■ محصولات زیبا
دفعه دیگر که با فرزندتان یک سر به میوه فروشی می زنید، یا میوه می خرید، به تمام رنگهای آنها دقت کنید. شکلهایشان را باهم مقایسه کنید. کدام یک بنظرتان تاج میوه ی زیبا را به خود اختصاص می دهد؟! بنظرتان زنجبیل یکم عجیب غریب نیست یا سیر تازه، موهای شاخدار و دراز و جالبی ندارد؟
 
■ کمددیواری رنگارنگ
با فرزندتان رنگ لباسهایی که آن روز می پوشید را انتخاب کنید، به شکلی که یکی از موارد زیر باشند:
_ازبین رنگهای مکمل: آبی با نارنجی/ بنفش با زرد/قرمز با سبز
_رنگهای پررنگتر و کمرنگتر از یک رنگ (مثلا صورتی، سرخابی و قرمز تیره)
_سیاه و سفید
درباره اینکه چرا این رنگها را انتخاب کرده اند و وقتی هر یک از آن رنگها را می پوشند چه احساسی پیدا می کنند، گفتگو کنید.