پژوهش

از هنرمند بزرگ به هنرمند کوچک! جین دایر| زهرا کبیری

9780689866807 p0 v1 s550x406

 

 

بیست و سه تصویرگر مطرح با کودکان درباره ی هنرشان سخن می گویند.
برگرفته از کتاب: از هنرمند بزرگ به هنرمند کوچک!

 

این قسمت از زبانِ جین دایر. تصویرگر امریکایی

ترجمه: زهرا کبیری. نشر وَرتا

 

وقتی کوچک بودم، مادرم برای من و خواهر دوقلویم هر روز کتاب می خواند. با اینکه از داستانها همیشه لذت می بردم، اما به طور ویژه عاشق تصاویر کتابها بودم. دوست داشتم وانمود کنم که می توانم داخل تصاویر بروم و در آن کلمه های جادویی زندگی کنم. وقتی کتابها را نمی خواندم، جهانی از تصاویری که در کتاب دیده بودم، برای خودم خلق می کردم. مثلا با پوشیدن لباسهای مختلف. و آنچه برای من بیشتر رضایت بخش بود، پوشاندن لباس برای سگ و گربه ام بود. یک کودک خجالتی، اما شادترین و راحتترین کودک در آن دنیای خیالی بودم.
درآن روزها بدون آنکه متوجه باشم، داشتم تمرین می کردم که تصویرگر شوم.
وقتی بزرگ شدم و شروع به یادگیری نقاشی و طراحی کردم، وقت زیادی را برای مطالعه آثار نقاشان قدیمی معروف، که عاشق کارهایشان بودم گذاشتم: ماکسفیلد پریش، جسی ویلکاکس اسمیت، ماد و میکا پترشم و آرتور راکام.
اگرچه مدتهاست که سبک شخصی خودم در تصویرگری را به دست آورده ام، اما هنوز بعضی وقتها برای الهام گرفتن به آثار آنها مراجعه می کنم.
من در طبقه سوم خانه ام و در آتلیه ای بزرگ و هواگیر با پنجره ای رو به آسمان کار می کنم. اینجا جایی است که من سعی می کنم نقاشیهایی بکشم که با آنها کودکان را به دنیای افسانه ای خودشان دعوت کنم. حتی سعی می کنم آتلیه ام مثل یک دنیای خیالی به نظر بیاید. در آنجا یک صندلی در کنار پنجره ای بلند قرار داده ام با بالشهایی روشن و شاد. و آنجا را از تعداد زیادی کتاب وخرت و پرتهای حیوانات و هرچیز دیگری مثل عکسهای جالب، کفشهای قرمز و ظرفهایآبی پر کرده ام؛ چیزهایی که فکر می کنم بالاخره یک روز ممکن است در یکی ازنقاشیهایم سر در بیاورند!
سگم "اسکاپرز"، هم در آتلیه با من می ماند.

حتی اگر خوش شانسی بیاورم، به من اجازه می دهد که لباس تنش کنم!
امضا: جین دایر
Jane Dyer