پژوهش

تبدیل اشتباه کودک به اثر هنری| زهرا کبیری

 

 

mistake

 

تبدیل اشتباه کودک به اثر هنری

گردآوری و ترجمه: زهرا کبیری

اگر به کودکان، نقاشی درس داده باشی، بی شک اغلب با کودکی مواجه شده ای که اثرش را دوست نداشته. بعضی وقتها بخاطر پاره شدن کاغذ، یا بخاطر انتخاب رنگ اشتباه یا بخاطر پاشیدن رنگ. در مقابل این اشتباهات چه کار می توانیم بکنیم؟ پیشنهادهای زیادی در این رابطه وجود دارد، اما بهترین راه حل این است که خودمان را به جای کودک بگذاریم.

اشتباهات بخشی از هنر است. به محض اینکه این نکته را به کودک بیاموزیم، هم خودمان به عنوان یک مربی هنر اوقات جالب تری خواهیم داشت و هم کودکانِ خلاقتری پرورش خواهیم داد. نمی توانم بگویم که کودکان تصور اینکه همه چیز باید به درستی انجام شود را نمی دانند، اما مسلما این تصور در سر خیلی از آنهاست.

بعضی از کودکان زندگی را سیاه سفید می بینند. به نظر آنها خط یا کاملا صاف است یا کج و کوله. بنابراین واقعیت این است که اشتباهات پیش آمده برای برخی از بچه ها بسیار مهم جلوه می کند. نحوه برخورد شما به عنوان مربی یا والدین می تواند این حساسیت را مدیریت کند. برای اینکه بچه ها انرژی شما را هنگام مواجهه با اثرشان حس می کنند و این مهم است که حتی وقتی وارد کلاس می شوید، با آرامش و بدون تنش وارد شوید. به شکلی که انرژی مثبت بر فضای کلاس حاکم باشد.

در مورد بچه های بزرگتر من همیشه سعی دارم که با آنها صادق باشم و هُلشان بدهم، هر چند که شاید بسیاری معلمان درباره اثر کودک اظهار نظر یا تشویق نکنند. اما من این کار را انجام می دهم. به نظر من کودکان به کلمات امیدوار کننده برای ادامه یک پروژه هنری نیاز دارند. حتی اگر در آخر اثر نهایی خلاف هدف تدریسهای من از کار در بیاید.

سرخوردگی کودک می تواند در ابتدا یک واکنش عاطفی باشد، اما در ادامه ممکن است به او حس ناتوانی بدهد. اگر این حس را در کودکی احساس کنم، فوری سراغ مشکل پیش آمده می روم. چند سوال از کودک می پرسم که متوجه شوم کدام بخش از نقاشی اش را دوست ندارد. بعد با پیدا کردن ایده های مختلف سعی می کنیم آن را حل کنیم. فرض کنیم کودکی که به جای چها رپا برا ی خرسش پنج پا کشیده، و حالا می خواهد از شر پای پنجم خلاص شود! احتمالا شما می گویید خوب چه اشکالی دارد اگر خرس پنج پا داشته باشد، خیلی هم زیباست. من با شما موافقم اما واقعیت این است که شاید یک خرس پنج پا از نظر خود کودک اشتباه باشد. و اینکه به او بگویید همینجوری با پنج پا هم کارش بسیار عالی شده شاید باعث سرخوردگی بیشتر او شود. اینجور وقتها با کمک بچه ها فکرهای خلاقانه می کنیم و از کودک می خواهم یکی از این گزینه ها را انتخاب کند. در تصویر پیوست بعضی از راه حلها که در این مواقع به کودک پیشنهاد می دهم ارائه شده است.

برای اینکه کودکان از اشتباهاتشان نترسند یکی از بهترین راهها این است که سعی کنید به بچه ها از خردسالی پاستل و گواش و ماژیک بدهید. منظورم این نیست که کلا مداد و پاک کن را کنار بگذارند، اما استفاده از ابزاری که نمی توان آنرا پاک کرد، اعتماد بنفس خلق اثر هنری و در ادامه هنرمند شدن را در همان کودکی به بچه ها می دهد. استفاده نکردن از خط کش و شابلون نیز به بالا بردن اعتماد به نفس شان در طراحی کردن کمک می کند.

در هر صورت باید بدانیم که اشتباهات بخشی زندگی هستند و بسیاری از آثار هنری و اختراعات بر سر یک اشتباه خلق شده و تبدیل به یک شاهکار یا اتفاق خوب برای زندگی بشر شده اند. شاید اشتباهات، چیزی هستند که انسان برای خلق کردنِ بهترینها، به آنها نیاز دارد.