پژوهش

داستان نویسی: چطور داستان ترسناک بنویسیم؟ برای نوجوانها|زهرا کبیری

آموزش داستان نویسی به زبان خودمونی. برای نوجوانها.

این قسمت: چطور داستان ترسناک بنویسیم؟

 داستانها انواع مختلفی دارند. مثلا بعضی از داستانها عاشقانه اند، بعضی طنز و خنده دار، بعضی پلیسی و بعضی ترسناک. این آخری را خیلی از نوجوانان دوست دارند بخوانند و از حس کردن اتفاقات عجیب و وحشتناکش کمی مورمورشان بشود و درعین حال دلشان نخواهد کتاب را زمین بگذارند! خیلی از نوجوانان دست به قلم هم هستند که دلشان می خواهد داستان ترسناک بنویسند. در این مطلب به ویژگیهای این قالب از داستان نویسی نگاهی می کنیم تا یاد بگیرید که به عنوان یک نوجوان چگونه داستان ترسناک بنویسید.

- حتما می دانید که داستان ترسناک درباره آدمها، موجودات، یا حیوانات بدجنس و شرور است. داستان ترسناک می تواند درباره یک نیروی شوم، یک موجود عجیب و غریب، یک آدم قاتل یا یک حیوان شرور باشد.

- داستان ترسناک حس هایی شبیهِ حس ترس، دلهره و نگرانی به خواننده داستان می دهد. این حس معمولا بخاطر نگرانی نسبت به ناشناخته ها ایجاد می شود و حسی مرموز است. خواننده با خواندن داستان ترسناک از اتفاقاتی که می افتد، غافلگیر می شود.

-در داستان ترسناک همه چیز جوری کنار هم قرار می گیرند که خواننده می فهمد که اتفاقی بدجور قرار است در داستان بیفتد. فضای داستان، کلمه هایی که برای نوشتن داستان استفاده شده و حال و هوای داستان، این حس را به خواننده می دهند. مثل این جمله که بحشی از داستان است: «شب بود. سارا داشت مشقهایش را می نوشت که صدایی تیز مثل جیغ حواسش را پرت کرد. سارا از جا پرید و سریع به کنار پنجره رفت. صدا از خانه روبرویشان می آمد...».

-داستان ترسناک، معمولا با اتفاقهایی سر و کار دارد، که غیر معمول و عجیب هستند. مثل بازگشت زامبی ها، آمدن خون آشامها به شهر، روحهای بدجنس یا انسانهایی که کارهای عجیب و ترسناک می کنند.

هنوز هم دوست دارید داستان ترسناک بنویسید؟!، در ادامه چند نکته به درد بخور آمده است:

-در مورد داستانهای ترسناکی که مناسب سن شما نوشته شده، کمی مطالعه کنید. ببینید نویسنده هایشان از چه ویژگی های مشترکی برای نوشتن آن استفاده کرده اند؟ فضای این داستانها معمولا چه طور است؟ تصاویری که برای این داستانها نقاشی شده چه شکلی است؟ اینها را به صورت یک لیست روی کاغذ بنویسید و موقع نوشتن ازآنها ایده بگیرید. بخشهایی از داستانهای ترسناکی که به نظرتان جالبتر و بهتر است را مشخص کنید و بنویسید چرا در این زمینه موفق بوده اند؟

-سعی کنید به شخصیتهای داستانتان برای انجام کارهایی که در طول داستان انجام می دهند، »انگیزه» های روشن و واضح بدهید. یعنی از خودتان بپرسید «چرا» اینکارها را انجام می دهند و آن دلیل را در داستان بیاورید. این انگیزه ها می توانند قسمتی از راز و رمز داستان شما باشند و خواننده موقع داستان خواندن، آنها را متوجه شده و غافلگیر بشود. اما حواستان باشد که انگیزه ها در حد و اندازه ی کاری باشد که شخصیتِ ترسناکِ داستان انجام می دهد. مثلا اگر داستانتان درباره ی یک پرنده ی غول پیکرِ قاتل است، دلیل و انگیزه او ازاین کار نباید فقط این باشد که حوصله اش سر رفته است!

- از ویژگیهای داستان ترسناک این است که شخصیتهای داستان با وجود خطر، تصمیمهای اشتباه می ­گیرند. مثلا اشتباه می کنند و جایی می روند که نباید بروند. و چون ما به عنوان خواننده خطر را حس می کنیم، گاهی حسابی از دست کارهای آنها حرص می خوریم! پس اتقاقهایی که در داستان ترسناک برای شخصیتها می افتد، بیشتر به خاطر کارهایی است که در گذشته یا الان انجام داده اند و بخاطر آن در این وضعیت وحشت آور قرار گرفته اند.

-و نکته آخر اینکه اگر می خواهید داستان ترسناک بنویسید، باید فکر کنید که مردم بیشتر از چه چیزهایی می ترسند یا از چه چیزهای متنفرند و خودتان را جای آنها بگذارید. این چیزها می توانند مواردی از لیست زیر باشند.

ترس از تاریکی

ترس از موجودات عجیب و خیالی

ترس از ارتفاعات خطرناک و پرواز

ترس از محیطهای ترسناک و خرابه ها

ترس از حیوانات

اگر می خواهید برای بچه های کوچکتر داستان ترسناک بنویسید، یادتان باشد که معمولا فیلمها و داستانهای ترسناکی که برای کوچکترها خلق می شوند، مقداری اتفاقات طنز و خنده دار هم دارند. این باعث می شود که از وحشت آن کم بشود و برای کوچکترها مناسبتر باشد.

 

گردآوری: زهرا کبیری